زبان فرهنگ و ترجمه
جنبه ساده تر ارتباط میان زبان فرهنگ و ترجمه
آبان ۲۳, ۱۳۹۷
تاریخچه زبان انگلیسی
تاریخچه زبان انگلیسی و هر آنچه که باید بدانید
آذر ۳, ۱۳۹۷

۱۵ حقیقت در مورد روز سازمان ملل United Nations

سازمان ملل

روز سازمان ملل جشنی است که سالانه در ۲۴ اکتبر برگزار می شود. به منظور دلالت بر اتمام رسمی جنگ جهانی اول، مجمع United Nations به واسطه پیمان ورسای تاسیس شد. اعضای مجمع سازمان ملل این عهدنامه یا پیمان را در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۹ در شهر فرانسوی ورسای امضا کردند.

حقایق جالب در مورد روز سازمان ملل

با سایت ترجمه طلایی همراه باشید.

از جمله اهداف مجمع سازمان ملل می توان به کمک به بهبود زندگی افراد در سرتا سر جهان، فرو نشاندن مشاجرات بین المللی از طریق مذاکرات و روش های دیپلماتیک، پیشگیری از بروز نقض قوانین در جنگ ها و ترویج خلع سلاح اشاره کرد.

این اهداف اگرچه ایده آل بودند اما برای پیشگیری از وقوع جنگ جهانی دوم به قدر کافی کارایی نداشتند. این بدان معنا بود که دنیا به یک رویکرد متفاوت برای پیشگیری از شروع جنگ های جهانی نیاز دارد.

جشن گرفتن روز سازمان ملل یادبودی از تشکیل این سازمان، تلاش اعضای آن برای حفظ صلح جهانی، پیشرفت جامعه و بهبود حقوق بشر می باشد.همچین این روز بر پذیرش تفاوت های فرهنگی و تصدیق کردن آن ها نیز دلالت دارد.

تشکیل سازمان ملل

چند سال قبل از اتمام جنگ جهانی دوم، سازمان ملل متحد با پشتیبانی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در اوایل سال ۱۹۳۹ تشکیل شد.

دو سال بعد نمایندگان یوگسلاوی، لهستان، نروژ، هلند، لوکزامبورگ، یونان، چکسلواکی و بلژیک همراه با اتحادیه آفریقای جنوبی،نیوزیلند، استرالیا، کانادا و بریتانیا نشستی را در لندن برگزار کردند.

شارل دو گل (رئیس جمهور فرانسه پیشین) نیز به آن ها پیوست.اعلامیه کاخ سنت جیمز در طول این نشست که

اولین کنفرانس مشتمل بر بیش از شش کشور بود و منجر به تاسیس سازمان ملل و منشورهای آن شد امضا گردید

آیا می دانستید؟ نام United Nations نشات گرفته از بیانیه رئیس جمهور آمریکا، فرانکلین دلانو روزولت می باشد. او نامی را برای وینستون چرچیل،نخست وزیر بریتانیا در اشاره به ملل متحد که به نیروهای جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۱ پیوست پیشنهاد کرد.

نخست وزیر چرچیل در آن زمان به عنوان مهمان کاخ سفید در آمریکا حضور داشت.نخست وزیر بریتانیا این پیشنهاد را پذیرفت.این نام برای نخست وزیر بریتانیا یادآور شعر سفر زیارتی چایلد هارولد از لرد بایرون بود که در آن به متفقین نبرد واترلو اشاره شده بود.

اعلامیه سازمان ملل

در طول نشستی در کاخ سفید، فرانکلین دلانو روزولت از ایالات متحده آمریکا، وینستون چرچیل از بریتانیا و هری هاپکینز، معاون روزولت، متن اعلامیه United Nations را چند روز قبل از اتمام سال ۱۹۴۱ آماده کردند.

اولین باری که نام سازمان ملل به طور رسمی مورد استفاده قرار گرفت در یکم و دوم ژانویه سال ۱۹۴۲ بود. در طول این دو روز، این اعلامیه توسط ۲۶ دولت امضا شد.در سال ۱۹۴۵، ۲۱ دولت دیگر نیز در امضای این اعلامیه شرکت کردند.

تاسیس رسمی سازمان ملل

کنفرانس سازمان ملل در رابطه با سازمان بین المللی در ۵ آوریل سال ۱۹۴۵، چند ماه قبل از اتمام جنگ جهانی دوم در سان فرانسیسکو آغاز شد. علاوه بر ۵۱ دولت مختلف از چندین سازمان غیردولتی اعم از لاینز کلاب اینترنشنال و روتاری بین الملل نیز برای کمک به آماده کردن منشور United Nations دعوت به عمل آمد.

در اواسط ماه ژوئن، منشور سازمان ملل آماده و توسط اعضای سازمان امضا شد. این منشور برای تاثیرگذاری بیشتر باید توسط ایالت متحده آمریکا، بریتانیا، اتحاد جماهیر شوروی، فرانسه و جمهوری چین تصویب می شد.

در ۲۴ اکتبر سال ۱۹۴۵، این منشور به امضای ۵۱ اعضای اصلی سازمان درآمد.این امر حاکی از این بود که United Nations یک سازمان رسمی جهانی (در آن مدت زمان) است

چندین سازمان تخصص یافته که اهداف متنوع و ویژه ای را به اجرا در می آورند تحت نظر سازمان ملل هستند مانند:

 • WHO (سازمان جهانی بهداشت)
 • FAO (سازمان خواربار و کشاورزی)
 • UNESCO (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد)
 • UNICEF (صندوق کودکان ملل متحد)
 • ILO (سازمان بین المللی کار)
 • UNHCR (کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل)

جشن روز سازمان ملل

روز سازمان ملل برای اولین بار در ۲۴ اکتبر سال ۱۹۴۸ جشن گرفته شد و سال ۲۰۱۸ هفتادمین سال جشن روز سازمان ملل می باشد.

به علاوه سازمان ملل در سال ۱۹۷۱ توصیه کرد که در این روز تعطیلات همگانی اعلام شود.

اعضای United Nations این روز را یادآور دستاوردها و فعالیت های موثر این سازمان همراه با سازمان های مختلف تحت نظارت آن که در زمینه هایی مانند پناهندگی، بهداشت و بهبود رفاه، ریشه کنی بیماری، پایان دادن به قحطی و پشتیبانی از حقوق بشر کار می کنند می دانند.

اعضای سازمان ملل به روش های زیادی این روز را جشن می گیرند.

معمولا، نمایشگاه ها، مناظرات و نشست هایی در سرتا سر دنیا به افتخار دستاوردهای این سازمان و برجسته سازی اهداف آن برگزار می شوند.

از آن جایی که روز United Nationsهم اکنون یکی از روزهای تعطیلات همگانی به شمار می آید، دانش آموزان بسیاری این روز را با فعالیت های سرگرم کننده و برگزاری نمایش جشن می گیرند.

حتما بخوانید: آشنایی با انواع ترجمه

به نمایش گذاشتن فرهنگ های متنوع نیز یکی از بخش های جشن های مختلف بخصوص در مدارس می باشد.مدارس بین المللی در سرتاسر جهان اغلب نمایشگاه های غذا، هنرها و صنایع دستی و نمایش های فرهنگی را برگزار می کنند.

برای مثال در فیلیپین کودکان دبستانی لباس هایی مانند اعضای مختلف سازمان ملل به تن کرده و نمایش یا رژه اجرا می کنند. در برخی مدارس کلاس ها به یک کشور اختصاص داده شده تا در آن ها مطالعاتی صورت بگیرد.

حقایق جالب درمورد روز سازمان ملل

سازمان ملل ۷۳ سال قدمت دارد و در تمام این مدت چندین رویداد مهم را برای دستیابی به اهداف مداوم خود رقم زده است.

حقایق جالب توجه زیادی وجود دارد که برخی از آن ها شناخته شده و رایج بوده در حالی که برخی از آن ها کمتر شناخته شده اند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

اولین رئیس منتخبی که اداره اولین نشست مجمع عمومی United Nations متحد را به عهده گرفت پاول – هنری اسپاک از بلژیک بود.

او وزیر امور خارجه بلژیک بود و مسئولیت برگزاری اولین نشست مجمع عمومی در ۱۶ ژانویه سال ۱۹۴۶ به او واگذار شد.

مجمع عمومی سازمان ملل یک رئیس و ۲۱ نائب رئیس انتخاب می کند

مسئولیت این افراد به مدت یک سال است.رئیس United Nations کسی است که نشست های مجمع عمومی را برگزار می کند.

این نشست ها هر سال از سپتامبر آغاز می شوند.از سال ۱۹۷۱، دبیر کل های سازمان ملل برای مدت پنج سال انتخاب می شدند و می توانستند برای دومین بار طبق صلاحدید نمایندگان مقر سازمان ملل مجددا برگزیده شوند.

روز سازمان ملل

ریاست سازمان ملل هر ساله در میان مقر United Nations متحد که در اروپای غربی، آمریکای لاتین و کارائیب، اروپای شرقی، آسیا و آفریقا واقع شده است چرخانده می شود

وظیفه ای که United Nations بر عهده دارد ترویج و حفظ حقوق بشر و صلح جهانی است.سازمان بین المللی به فعالیت های خود به طور گسترده ادامه می دهد تا کمک های انسان دوستانه باب شوند، از اختلاف ها و تضادها پیشگیری به عمل آید و صلح به طور جهانی برقرار و حفظ شود.

هنگامی که سازمان ملل شروع به کار کرد ۵۱ کشور عضو آن بودند اما در حال حاضر ۱۹۳ کشور را شامل می شود.

سازمان ملل تقریبا در هر بخشی از جهان عملکرد دارد و همراه با ۱۴۰ کشور با عوامل بروز تغییرات آب و هوایی مبارزه می کند.این سازمان از ۸۰ اظهار نامه و پیمان نامه مختلف برای حفاظت از حقوق بشر برخوردار است

جنگ جهانی دوم در سپتامبر سال ۱۹۴۵ به اتمام رسید.زمان تاسیس سازمان ملل در اکتبر سال ۱۹۴۵ به یکی از اهداف اصلی آن اشاره دارد _ رسیدن به صلح.در لوگوی United Nations نماد صلح به صورت دو شاخه زیتون می باشد که بر روی طرح خاصی که بیانگر جهان است قرار گرفته اند.

سازمان ملل کار مترجمان و مترجمان شفاهی را ترقی داده است. این سازمان از شش زبان به طور رسمی استفاده می کند

 1. انگلیسی
 2. اسپانیایی
 3. فرانسوی
 4. عربی
 5. روسیه ای و
 6. چینی

آخرین عضو سازمان ملل

صد و نود و سومین عضو سازمان ملل سودان جنوبی است. سودان جنوبی پنج روز پس از این که به استقلال رسید یعنی در ۱۴ جولای سال ۲۰۱۱ به United Nations پیوست.

شهر نیویورک که قرارگاه های United Nations در آن واقع شده اند به عنوان یک اقلیم بین المللی شناخته می شود. این قرارگاه ها با نمای شهر مواجه نمی شوند و از دستورالعمل هایی برای حفظ امنیت برخوردار هستند.

سالانه،کارکنان سازمان ملل لباس های مربوط به ملیت خود را می پوشند تا روز خاص خود را برپا دارند.

جان دیویس راکفلر سرمایه ای را برای خرید زمینی در نیویورک جایی که قرارگاه United Nations در آن واقع شده است فراهم کرد. اسکار نیمایر و لو کوربوزیه این ساختمان یا قرارگاه را طراحی کردند.

سازمان ملل تمبر پستی و دفتر پست مخصوص به خود را دارد. تمبرهای سازمان ملل در دفاتر سازمان ملل موجود در وین، ژنو و نیویورک موجود هستند.

لوگوی سازمان ملل در اصل طرحی برای یک سنجاق یقه بوده است. طراح آن دونال مک لاگلین یکی از کارکنان نیروی مجهز (OSS) که پیشرو سازمان اطلاعاتی سیا (CIA) است می باشد.

حقایق جالب توجهی درمورد United Nations که تقریبا به تمامی جنبه های زندگی افراد رسیدگی می کند وجود دارد.

روز ترجمه نیز به روز جشن سازمان ملل پیوسته است.

اگر شما هم با ترجمه مقالات و متون علمی و عمومی از زبان های گوناگون سر و کار دارید و به دنبال راهی برای کاهش هزینه ها و افزایش سرعت ترجمه و کیفیت متون ترجمه شده میگردید پیشنهاد میکنیم از نرم افزار کمک مترجم ترجمه طلایی استفاده نمائید. برای آشنایی بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

۱۵ حقیقت در مورد روز سازمان ملل United Nations
به من امتیاز بدین
بهترین ها را دریافت کنید

بهترین ها را دریافت کنید

برای دریافت بهترین مطالب و اخبار ترجمه طلایی عضو خبرنامه شوید

با موفقیت عضو خبرنامه شدید

نرم افزار ترجمه طلایی
نرم افزار ترجمه طلایی
ترجمه طلایی یک نرم افزار کمک ترجمه برای کسانی است که دنبال افزایش سرعت و بهبود کیفیت ترجمه خود هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *