جذاب ترین زبان های دنیا
جذاب ترین زبان های دنیا را میشناسید؟
آذر ۷, ۱۳۹۷
مدیریت پروژه ترجمه
روش های مدیریت پروژه ترجمه
آذر ۲۱, ۱۳۹۷

تاریخچه زبان فرانسه

تاریخچه زبان فرانسه

شک نکنید زبان فرانسه یکی از محبوب ترین و جذاب ترین زبان های دنیا میباشد که در کشورهای زیادی مورد استفاده قرار میگیرد و انواع گوناگون دارد. در این مقاله به بررسی پیشینه زبان فرانسه از ابعاد گوناگون میپردازیم.

آشنایی با زبان فرانسه

با سایت ترجمه طلایی همراه باشید.

خاستگاه زبان فرانسه

زبان فرانسوی یکی از پنج زبان رومی (زبان هایی که از لاتین نشات گرفته اند) است که توسط افراد زیادی گویش می شود. فرانسوی تکاملی از گویش های گالی-رومی است و دارای تاریخی غنی است ک ارزش تحقیق دارد. داستان در گال شروع می شود.

گال

امروزه فرانسه و بلژیک در یک منطقه باستانی اروپای غربی شناخته شده به عنوان گال  (Gaul) قرار گرفته اند و درحالی که زبان گالی تاثیر بسیار زیادی بر فرانسوی مدرنی که ما امروزه می آموزیم نداشته است، مکان مناسبی برای آغاز به یافتن تاریخچه زبان فرانسه است.

زمانی که گال در قرن های اول و دوم قبل از میلاد توسط رومیان فتح شد، زبان گالی (که یک زبان سلتی بود) مورد تهاجم قرار گرفت – از این رو معنای حقیقی یک ‘زبان رومی’ صحبت کردن به شیوه رومی است.

لاتین

به لطف رومی ها، لاتین جایگزین گالی شد تا زبان غالب منطقه شود و برای پیشرفت اجتماعی، شهروندان مجبور بودند آن را بیاموزند و به طور کامل آن را بپذیرند.

گویش گالی از بین رفت، اما نه پیش از ان که حدود ۱۵۰ کلمه یا بیشتر به لاتین برسد.

این کلمات سپس با حدود هفتاد کلمه یا بیشتر از منشا گالی که در زبان فرانسه مدرن باقی مانده اند، به زبان فرانسوی منتقل شدند – برای مثال “artuas” (ardoise, slate) و “battu” (batter, to beat).

با این حال، حتی لاتین تازه پذیرفته شده هم از تحولات در امان نبود. با گسترش امپراتوری روم، لاتین که در سرتاسر منطقه گسترش یافته بود، لاتین ادبی نمایش نامه نویس ها نبود.

در تحولی که به طور گسترده با درجات پایین تر مرتبط است، لاتین از ریشه های کلاسیک خود تغییر شکل داده و در کل میزبان تاثیرات بومی برای تبدیل به یک ‘زبان مردمی”- لاتین عامیانه- بوده است.

حتما بخوانید: تاریخچه زبان انگلیسی

در حالی که زبان فرانسوی به اندازه کافی از لاتین دیده شده به عنوان زبان خود از قرن نهم متمایز است، ریشه های لاتین زیادی هنوز هم در آن وجود دارد. به لطف این ریشه های لاتین است که انگلیسی زبانان می توانند از یادگیری زبان فرانسوی حس خوبی داشته باشند.

تاثیرات آلمانی بر زبان فرانسه

تهاجم های آلمانی- که توسط رومی ها به عنوان “تهاجم های وحشیانه” شناخته می شدند- تاثیر زیادی بر زبان فرانسه داشتند.

هنگامی که مرزهای امپراتوری فرو ریختند و گال به دست فرانک ها افتاد، لاتین عامیانه با استفاده از گویش هایی از مناطق مختلف رقیق تر شد.

همان طور که Malcolm Offord با واژه های انگلیسی یاد می کند: گذشته، حال و آینده، فرانک ها الگوهای تاثیر گرفته شده  و الگوهای معمول خود را بر لاتین عامیانه تحمیل می کنند و به همین دلیل توضیح این که چرا زبان فرانسه برای مثال از دیگر زبان های نشات گرفته از لاتین ایتالیایی و اسپانیایی بسیار متمایز است، زمان زیادی می برد.

زبان فرانسوی

به همین ترتیب، فرانک ها اطمینان حاصل کردند که جمعیت گالی – رومی با مهاجران آلمانی ادغام شده اند، و از این ترکیب آلمانی، ریشه های سلتی و (به طور عمده) لاتین، زبان فرانسوی ظهور کرد.

دیگر تاثیرات و زبان های مرتبط

همچون هر زبان دیگری، فرانسوی هم هرگز از تاثیرات شدید زبان های دیگر، به ویژه یونانی، ایتالیایی و انگلیسی مصون نبوده است. این دومین نیروی بزرگ وارد شده بر این زبان در طول قرون بیستم و بیست و یکم است.

فرانسوی کانادایی

خارج از فرانسه، فرانسوی کانادا، در اصل احتمالا نوع گویش شمال غرب است که بیشترین ویژگی های فردی را گسترش داده است.

با وجود این که فرانسوی کانادایی قرن هجده به عنوان زبانی بسیار “خالص” توسط تفسیرکنندگان کلان شهرها به حساب می آمد.

پس از سال ۱۷۶۰ به عنوان نتیجه ای از جداسازی کلان شهر و تاثیر شدیدتر زبان انگلیسی، شروع به جدا شدن از فرانسوی پاریسی کرد.

زبان فرانسه کانادایی نسبت به فرانسوی استاندارد شمردگی و وضوح کم تری دارد و حرکات لب ها در آن کم و آهنگ صدا در آن یکنواخت تر است

برخی تغییرات در حروف بی صدا ( /t/ و /d/ به ترتیب با /ts/ و /dz/ جایگزین شدند، و  kو g هنگامی که به دنبال کلمات i و e می آیند از کام ادا می شوند [درهنگام ادای این حروف زبان سخت کام یا سقف دهان را لمس می کند])ایجاد شد؛ حروف تو دماغی حالت دماغی بیان شده خود را از دست داده اند ؛ و واژگان و نحو به شدت انگلیسی شده اند.

اگرچه روشنفکران به دلیل القای فرهنگی به فرانسه می روند، تلفظ و استفاده از زبان فرانسه استاندارد گاهی توسط کانادایی های فرانسه مورد تمسخر قرار می گیرد.

این مسئله می تواند به این دلیل باشد که به هموطنان انگلیسی در مدرسه فرانسوی پاریسی آموخته می شود.

جمعیت فرانسوی زبان کانادا نسبتا سریع رشد می کند، و بیش از چهار پنجم جمعیت استان کبک در مکالمات روزانه خود به زبان فرانسوی گویش می کنند.

فعالیت های مداوم جنبش جدایی طلب شواهدی از ادامه نارضایتی در میان بسیاری از کانادایی های فرانسه را نشان می دهد.

زبان فرانسه امروزی

به عنوان زبان رسمی، یا یکی از زبان های رسمی ۳۳ کشور جهان، جای تعجب نیست که در زبان فرانسوی تغییرات لهجه های مختلفی وجود داشته باشد.

با این حال، در خود فرانسه، فرانسوی پاریسی به دلیل اهمیت فزاینده پایتخت از منظر فرهنگی و سیاسی، به عنوان ‘مدلی’ برای زبان فرانسوی تایید شده است.

از لحاظ ساختاری، زبان فرانسه از زمان استاندارد سازی تغییر زیادی نکرده است. اگرچه زبان فرانسوی از نظر زبان شناختی همیشه در حال تکامل است؛ که این امر یکی از هیجان انگیزترین چیزها برای هر زبانی است.

اگر میخواهید از فرانسه به زبان های دیگه و یا بر عکس ترجمه کنید میتوانید برای راحتی و سرعت بخشیدن به کارتان از ترجمه طلایی استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

نرم افزار کمک مترجم ترجمه طلایی

تاریخچه زبان فرانسه
به من امتیاز بدین
بهترین ها را دریافت کنید

بهترین ها را دریافت کنید

برای دریافت بهترین مطالب و اخبار ترجمه طلایی عضو خبرنامه شوید

با موفقیت عضو خبرنامه شدید

نرم افزار ترجمه طلایی
نرم افزار ترجمه طلایی
ترجمه طلایی یک نرم افزار کمک ترجمه برای کسانی است که دنبال افزایش سرعت و بهبود کیفیت ترجمه خود هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *