سازمان ملل
۱۵ حقیقت در مورد روز سازمان ملل United Nations
آبان ۲۶, ۱۳۹۷
جذاب ترین زبان های دنیا
جذاب ترین زبان های دنیا را میشناسید؟
آذر ۷, ۱۳۹۷

تاریخچه زبان انگلیسی و هر آنچه که باید بدانید

تاریخچه زبان انگلیسی

تاکنون در مورد قدمت و تاریخچه زبان انگلیسی به این فکر کرده اید که زبان انگلیسی با داشتن ۷۵۰۰۰۰ لغت و کلمه به طرز شگفت آوری امروزه زبانی بسیار واضع، پر معنا و چند وجهی به نظر می رسد.

بر خلاف دیگر زبان که در مرز های درونی کشور ها پیشرفت کرده اند، ( یا در یک منطقه جغرافیایی متفاوت رشد نموده اند)، زبان انگلیسی در ابتدای سال ۱۶۰۰ و سال های قبل از آن، با عبور از مرز ها و تاخت و تاز کشور ها و غنیمت بردن گویش هایی  از آن با دیگر زبان ها، تکامل یافته است که با تغییرات و گسترش و انتشار آن در سراسر دنیا روبرو بوده است.

بررسی تاریخچه زبان انگلیسی

با سایت ترجمه طلایی همراه باشید.

تاریخچه زبان انگلیسی قدیمی (۴۵۰ – ۱۱۰۰)

در واقع تاریخچه زبان انگلیسی با ورود سه قبیله ژرمنی که در سده ۵ میلادی به بریتانیا حمله کردند، نیز وارد عرصه گردید.

این قبایل که شامل آنگل ها، ساکسون ها و جوت ها که همگی از نژاد اصلی ژرمن بودند، از دریای شمال که امروزه دانمارک و آلمان شمالی محسوب می شود، عبور کردند.

در آن زمان ساکنان بریتانیا به زبان سلتیک صحبت می کردند. اما اکثریت سخنوران سلتیکی که تحت فشار بودند، توسط مهاجمان به نواحی غرب و شمال حمله کردند.

آن چه که امروزه  عمدتا مناطق ولز، اسکاتلند و ایرلند به شمار می آیند. آنگل ها از انگلستان آمده اند و زبان آن ها انگلیسی قدیمی (Englisc) نامیده می شود.

از آن به بعد واژه های England و English مشق شده اند. دیری نپایید که زبان آن ها که امروزه به عنوان انگلیسی قدیمی شناخته می شود، در اقصی نقاط اروپا نسبتا به عنوان زبان رایج اتخاذ شد.

در بررسی تاریخچه زبان انگلیسی اگر چه متوجه شده اید که زبان انگلیسی قدیمی دشوار است، اما در حقیقت پایه و اساس خوبی برای زبان امروزی ما محسوب می شود و کلمات ضروری بسیاری را ارائه می دهد.

انگلیسی وسطی (۱۱۰۰ – ۱۵۰۰) تهاجم وایکینگ ها

با هجوم وایکینگ ها (قبیله ای از مردم نوردیک بودند که از طریق شمال و شمال غربی اروپا در ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ سال پیش با کنکاش کردن، زبان آن ها را به یغما بردند).

بنابراین زبان انگلیسی قدیمی با زبان قدیمی نورس باستان و همچنین زبان قبایل وایکینگ ها ترکیب شدند.

به این ترتیب زبان نورس باستان به زبان انگلیسی ۲۰۰۰ واژه جدید اضافه نمود. کلماتی مانند، take ،give، egg، knife، husband، run و Viking نمونه هایی از این گونه لغات هستند.

هنگامی که فرانسوی ها می آیند: گرچه زبان انگلیسی به طور گسترده ای در جزایر بریتانیایی در حدود ۱۰۰۰سال پیش از میلاد صحبت شده است، ولی تهاجم نورمن باعث شد تا زبان فرانسوی را به عنوان زبان سلطنتی و قدرتمندی معرفی کند.

زبان انگلیسی قدیمی به دهقانان منتهی شد و با وجود وضعیت نامناسب، همچنین با اتخاذ کلمات وارد شده لاتین و فرانسوی، زبان انگلیسی شروع به رشد و پیشرفت نمود

واژه های روزمره ای مانند، city ، fruit  و people همچنین نیمی از ماه های سال نمونه هایی از این گونه لغات به شمار می آیند. با پذیرش و اقتباس واژه های فرانسوسی، زبان انگلیسی از طریق درج مفاهیم و واژه هایی مانند، liberty  و justice  پیچیده تر شد.

انگلیسی مدرن

مطابق اسناد موجود در تاریخچه زبان انگلیسی آغاز انگلیسی مدرن به سال های (۱۵۰۰-۱۸۰۰) می رسد. در این سال هاست که تنش این جوش و خروش به پایان می رسد.

در قرن ۱۴ تا ۱۵ میلادی، به دنبال  جنگ صد ساله ( نبرد های میان انگلستان و فرانسه)، حکومت فرانسوی در جزایر بریتانیا پایان یافت. در این حین زبان انگلیسی قدرت و جان تازه ای گرفت.

زبان انگلیسی

بدون شک این ترقی را بیشتر باید مدیون توسعه و پیشرفت ادبیات انگلیسی همچنین فرهنگ انگلیسی که توسط ویلیام شکسپیر رهبری می شد، دانست.

در حقیقت نفوذ و توانایی بی نظیر شکسپیر بر توسعه و فرهنگ منحصر بفرد و غنی زبان انگلیسی، مستلزم درکی قوی می باشد. گفته شده است که انسان توانسته است حداقل ۱۷۰۰ کلمه را اختراع کند.

از جمله این لغات” “alligator puppy dog” و fashionable” “و علاوه بر آن کلاسیک هایی مانند، رومئو، ژولیت و هلمت را می توان نام برد.

در پایان دوره انگلیسی وسطی، یک تغییر ناگهانی و متمایز در تلفظ (دگرگونی بزرگ واکه ها) شروع شد، واکه ها با صدای کوتاه تر تلفظ می شدند

تاریخچه زبان انگلیسی میگوید که انگلیسی ها از قرن ۱۶ به بعد با بسیاری از مردم در سراسر جهان تماس داشته اند. این اتصال و دوره تجدد ادبی و فرهنگی رنسانس همچنین یادگیری کلاسیک، به این معنا بود که در حال حاضر یک زبان مشترک در سیستم چاپ وجود دارد.

کتاب ها ارزان تر شدند و مردم بیشتر علاقمند به خواندن شدند. ماشین چاپ در واقع با به ارمغان آوردن  انگلیسی استاندارد خدمت بزرگی به جامعه بشریت آن زمان نمود.

املا و دستور زبان ثابت و مقرر شده بودند و همچنین گویشی از زبان لندنی تکمیل کننده صفحه های نشریات بود. به این ترتیب در سال ۱۶۰۴ اولین فرهنگ لغت انگلیسی منتشر گردید.

در پایان دوره انگلیسی مدرن، ( ۱۸۰۰ تا کنون) تفاوت اصلی بین زبان انگلیسی مدرن نوین با زبان مدرن گذشته در واژگان انگلیسی می باشد.

پیشنهاد ویژه: آشنایی با انواع ترجمه

در زبان مدرن گذشته واژه های بیشتری وجود دارند که از دو عامل اصلی نشات گرفته اند: در مرحله اول باید گفت، انقلاب صنعتی و تکنولوژی نیاز به کلمه های جدیدی دارد.

دوم آن که دنیای انگلیسی زبان، در مراکز بسیاری از پیشرفت های علمی برقرار بود. اصولا پیشرفت های علمی با تکامل زبان همراه بود.

انگلیسی جهانی می شود

در تاریخچه زبان انگلیسی از حدود ۱۶۰۰ میلادی، استعمار انگلیس، که  آمریکای شمالی را تحت استعمار خود درآورده بود، منجر به ایجاد یک تنوع متمایز زبان آمریکایی از زبان انگلیسی شد.

البته بعضی از تلفظ ها و واژه های انگلیسی، وقتی که به زبان آمریکایی ترجمه می شدند، بی معنی می شدند. در برخی موارد زبان انگلیسی آمریکایی بیشتر شبیه انگلیسی شکسپیر است تا شبیه به انگلیسی بریتیش مدرن.

برخی از عباراتی بریتیش که به عنوان امریکن شناخته می شوند، در واقع عبارات بریتیش اصلی بوده اند که در زمان استعمار محفوظ مانده اند

در حالی که تحت شرایطی در انگلیس از بین رفته اند. به عنوان مثال، trash برای rubbish و loan به عنوان فعلی از lend به کار می رود.

مثالی دیگر از frame-up در فیلم های گانگستر هالیود به عنوان re-imported  به زبان انگلیسی وارد شد. زبان اسپانیایی بر انگلیسی آمریکایی (و به تبع آن انگلیسی بریتیش) تاثیر گذاشته است.

به همین ترتیب کلماتی مانند، canyon ، ranch ، stampede و vigilante نمونه هایی از لغات اسپانیایی هستند که با توافق غرب ایالات متحده آمریکا وارد زبان انگلیسی شدند.

همچنین واژه های فرانسوی از طریق (لوئیزیانا) و کلمات آفریقای غربی از طریق (تجارت برده) نیز بر انگلیسی آمریکایی (به همین صورت بر انگلیسی بریتیش) تاثیر فراوانی گذاشتند.

امروزه انگلیسی آمریکایی به دلیل سلطه ایالات متحده بر سینما، تلویزیون، موسیقی عامیانه، تجارت و فنآوری (از جمله اینترنت)، نفوذ پذیری خاصی را ایجاد کرده است.

اما انواع مختلفی از زبان انگلیسی در سراسر جهان وجود دارد. از جمله انگلیسی استرلیایی، انگلیسی نیوزیلند، انگلیسی کانادایی، انگلیسی آفریقای جنوبی، انگلیسی هندی و انگلیسی کارائیب را می توان نام برد.

انگلیسی از قرن ۲۱

هنوز هم چیز های شگفت انگیز زیادی در مورد تاریخچه زبان انگلیسی وجود دارد که در حال تکامل است.

توسعه گویش های محلی و عامیانه در کشور های دور افتاده همچون ایالات متحده، آفریقای جنوبی و نیوزیلند و در شهر های مختلفی مانند نیویورک، اکسفورد و سنگاپور با تلفیقی از واژگان فنی به انگلیسی روزمره وارد شده است. اصولا زبان انگلیسی در وضعیت باثباتی قرار دارد.

واژگان خود به تنهایی  هر ساله شاهد اضافه شدن تقریبا ۱۰۰۰ کلمه جدید است و این ها کلماتی هستند که آن قدر مهم به نظر می رسند که به دیکشنری آنلاین افزوده می شوند

این افزایش چشمگیر در افزایش لغات جدید به دلیل وجود تکنولوژی و عکس العمل افراد در تبادل ایمیل و فضای مجازی، نسبت به شرایط مختلف و ایجاد لغات جدید است که این روند همه روزه در حال رشد و توسعه است.

بخش قابل توجهی از لغات جدید متشکل از دو واژه هستند که به آن ها لغات مرکب گفته می شود و به معنی لغتی است که دو معنی مجزا را با هم در می آمیزد.

به عنوان مثال، کلمه Cineplex از دو واژه Cinema و Complex و کلمه Bromance از دو واژه Brother و Romance و همچنین کلمه Stycation از Stay و Vacation تشکیل شده اند.

تاریخچه زبان انگلیسی و هر آنچه که باید بدانید
به من امتیاز بدین
بهترین ها را دریافت کنید

بهترین ها را دریافت کنید

برای دریافت بهترین مطالب و اخبار ترجمه طلایی عضو خبرنامه شوید

با موفقیت عضو خبرنامه شدید

نرم افزار ترجمه طلایی
نرم افزار ترجمه طلایی
ترجمه طلایی یک نرم افزار کمک ترجمه برای کسانی است که دنبال افزایش سرعت و بهبود کیفیت ترجمه خود هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *